МАНАСТИР ТРОНОША – БИСЕР НЕМАЊИЋА

Имали смо срећу, да у оквиру пројекта „Млади креативни писци културе Србије“, обиђемо још један бисер међу српским манастирима.

Скривен у шуми, између планине Гучево и Троношке планине, поред шумног планинског потока, већ седам векова постоји немањићка светиња – Троноша, задужбина краља Драгутина Немањића.                                            

Сматра се да је манастир саграђен у 14. веку. Налази се на 17. км. од Лознице на путу према Крупњу.                                                                        

Немањићи који су владали Србијом више од два века, непрекидно од 1168. до 1371. оставили су најлепше задужбине нашем народу. Ове прекрасне задужбине показују сву узвишеност православне вере, раскош и богатство средњовековне Србије и династије Немањића.                            

У манастиру се школовао Вук Стефановић Караџић. У њему је слушао народне гусларе који су певали о српским јунацима и биткама. Овде су у Вуку разгорела љубав за народним благом и народним стваралаштвом. Овде се налази и музеј посвећен раном Вуковом образовању.                                    

Троноша је од Турака више пута рушена, али је увек изнова обнављана, као светлост коју тама не може уништити. За манастир Троношу се везује и један од најлепших српских обичаја – „Ратарске свеће“. Оне се праве од прилога народа. Када се прикупи восак излију се и буду високе и по два метра, а тежке и до 50 килограма. Доносе се у манастир на Велики четвртак. Изливају се две свеће и постављају у манастирској цркви, испред олтара. Десну свећу прилажу села Тршић и Коренита, леву ЗајачаГорња Борина, као и остали приложници, једна је за јадрански, а друга за рађевски срез. Од давнина се пале сваке недеље и празницима за здравље, срећу, као и за заштиту од града и невремена и бољи род на њивама. Ова традиција је настала још у време робовања под Турцима. 

Испред улаза у манастир, подигнута је десетоцевна чесма, коју су по предању саградили браћа Југовићи и њихов отац Југ-Богдан. Изнад извора, изграђена је слика мозаик девет Југовића са Југ-Богданом у средини. Сви су на коњима пред полазак у бој на Косово. Изнад чесме се налази, као најлепши украс манастирске околине, капела коју је изградио јеромонах Георгије Бојић. Капела је посвећена великомученику Пантелејмону.    

У манастиру Троноши наћи ћете мир и изгубљену лепоту Немањићке Србије.

Писала: Сара Чоловић