У Горњи Адровац, у општину Алексинац, у Нишавском округу, дошао је главни јунак „Ане Карењине“ Лава Толстоја, као добровољац у Српко-турском рату (1876-1878).
Као и Вронски у поменутом роману, одлази у рат. Погинуо је у 36-ој години у Бици за Адровац, борећи се за Србију. Његово име било је Николај Рајевски и био је пуковник. Толико је заволео Србију и српске ратнике да је оставио аманет да буде сахрањен у Србији.
На месту где је погинуо пуковник Рајевски, у Горњем Адровцу, подигнута је црква посвећена Светој Тројици, у народу позната као шарена црква или црква љубави, руска црква. Изградњу цркве платила је грофица Марија, снаха пуковника Рајевског, жена његовог млађег брата Михаила, а место за градњу цркве откупила је српска краљица Наталија. Тако је српски и руски народ заједно учествовао у рађању ове цркве. Зато и јесте црква љубави братске два словенска народа.
Липе које у два реда иду до улаза цркве донете су из Украјине, од још једног братског народа, са некадашњег имања племића Рајевских.
Храбри јунак Рајевски послужио је Лаву Толстоју за лик Вронског, витешког ратника, а оба су била добровољци у српској војсци. Деда погинулог пуковника звао се, такође, Николај, а био је прослављени руски херој у борби против Наполеонове војске, а описан је у Толстојевој књизи „Рат и мир“.
Свето, старо словенско дрво липа, у порти Шарене цркве, у којој је и данас споменик који говори о погибији руског јунака, пуковника Рајевског, говори нам да мир, љубав и вера на крају увек побеђују и да за ове највише вредности јунаци дају и свој живот.
Написао: Ђорђе Добријевић